Ludzka „natura zbieracza” a przechowywanie rzeczy

Przeprowadzka a przechowanie cennych przedmiotów
25 października 2019
Show all

Ludzka „natura zbieracza” a przechowywanie rzeczy

Można powiedzieć, że w każdym z nas jest zakorzeniona „natura zbieracza”. Dawno temu ludzie zbierali pożywienie lub przedmioty, które umożliwiały im przetrwanie. Dzisiaj gromadzimy wokół siebie to, co wydaje nam się nie tylko przydatne, ale także estetyczne. 

Najlepiej zamiłowanie do zbierania widać w przypadku dzieci. One uwielbiają mieć wokół siebie przeróżne rzeczy i często trudno im rozstać się z ukochanymi zabawkami – nawet, jeśli są już mocno „nadszarpnięte zębem czasu”. Na tej chęci gromadzenia rzeczy bazują firmy – oferują nagrody za zakupy lub tworzą programy lojalnościowe, w których można zbierać punkty czy naklejki. 

Różne podejścia do gromadzenia przedmiotów

Choć wszyscy byliśmy dziećmi, każdy z nas ma własne upodobania co do traktowania rzeczy materialnych. Częściowo wynika to z wzorców, które wynieśliśmy z obserwacji dorosłych w dzieciństwie. Jeśli otaczały Cię osoby, które pasjonowały się wystrojem wnętrz, lubiły przywozić pamiątki z podróży lub eksponować rodzinne przedmioty, pewnie także będziesz zwracać na to uwagę. Nie musi to być reguła, bo z drugiej strony możesz czuć „przytłoczenie” z powodu zbyt dużej  liczby rzeczy materialnych. 

Jest więc tak, że niektórzy zupełnie nie przywiązują wagi do przedmiotów, zaś inni nie wyobrażają sobie funkcjonowania bez ulubionych rzeczy. Im samym pewnie trudno byłoby wytłumaczyć, dlaczego tak jest. Co ciekawe, istnieje nawet jednostka chorobowa związana z nadmiernym gromadzeniem rzeczy wokół siebie – to syllogomania. 

Upodobanie do znanych sobie przedmiotów jest zjawiskiem pozytywnym, jeśli mieści się w granicach rozsądnych norm. W przypadku niektórych znanych osób takie zamiłowanie jest wręcz traktowane jako okazja do opowiadania anegdot. Wystarczy poczytać informacje na temat Wisławy Szymborskiej, która sama przyznawała się, że lubi przywozić pamiątki z podróży i obdarowywać nimi swoich bliskich .  

Co zrobić, jeśli nie potrafisz rozstać się z niektórymi rzeczami?

„Efekt uboczny” zamiłowania do gromadzenia przedmiotów to m.in. zmniejszająca się wokół  ilość przestrzeni. Jeśli nie potrafisz się z nimi rozstać, możesz radzić sobie z tym zjawiskiem na różne  sposoby. 

  • Jeśli chcesz mieć przedmioty w swoim mieszkaniu czy domu – aranżować przestrzeń mieszkalną na nowo: montować szafki, półki czy wręcz kupować nowe meble lub pudła do przechowywania. W każdym hipermarkecie lub wyspecjalizowanym sklepie z meblami znajdziesz szeroką ofertę rzeczy do przechowywania. Musisz tylko zarezerwować sobie czas  na planowanie i realizowanie zmian – na przykład kosztem wolnych wieczorów czy weekendów. Oczywiście, może Ci to dostarczyć satysfakcji i być okazją do wspólnego spędzenia czasu z rodziną. 
  • Przekazać przedmioty komuś bliskiemu – jeśli masz do tej osoby zaufanie i nie obawiasz się o warunki, w których będą przechowywane. 
  • Posegregować przedmioty, zapakować je w pudła i wynająć najmniejszy boks do przechowania w magazynie samoobsługowym. 

Jeśli nie chcesz działać wbrew swojej „naturze zbieracza” i zależy Ci na bezpiecznym przechowaniu Twoich osobistych skarbów, sprawdź ofertę wynajmu boksu o wymiarach 1 m 2 lub boksu 2 m2.  Zamów boks przez aplikację PW Self Storage

 https://www.polskieradio.pl/10/482/Artykul/1137877,Niezwykle-pasje-Wislawy-Szymborskiej-Kochala-kicz-pocztowki-i-popielniczki

Photo by Damla Özkan on Unsplash

Comments are closed.