Masz dość zagraconego miejsca garażowego?

Czas na wiosenne opony! Co z przechowaniem zimowych?
21 marca 2019
Oszczędzaj swój czas z aplikacją PW Self Storage!
28 marca 2019
Show all

Masz dość zagraconego miejsca garażowego?

W miastach powstaje coraz więcej nowoczesnych bloków oraz osiedli mieszkaniowych. Stylistyka nowych budynków jest przyjemna dla oka – miło wracać do takiego miejsca. Firmy deweloperskie zachęcają klientów do zakupu mieszkań przyjemnymi zdjęciami i odpowiednim komunikatem – jego częścią jest nazwa związana za spokojem, relaksem i zielenią. Odpowiednie wizualizacje przyszłego miejsca zamieszkania wzmacniają ten przekaz.

Twój dobry nastrój w drodze do domu może się jednak pogorszyć, jeśli masz samochód i codziennie musisz „walczyć” o miejsce postojowe pod blokiem. Komfort związany z własnym miejscem parkingowym jest dla wielu osób ważny, ponieważ brak miejsc parkingowych to częsta „zmora” nowych osiedli. Dlatego ważnym miejscem w dobrze zaprojektowanym i komfortowym bloku są miejsca garażowe. Niektórzy deweloperzy zachęcają przyszłych mieszkańców do zakupu mieszkania, oferując tańsze miejsce postojowe. Jednak, jak pokazują raporty rynkowe, ceny takich miejsc rosną. Na dodatek, od stycznia 2018 r. obowiązują przepisy, które określają wielkość miejsca postojowego – ma ono mieć 5 m długości oraz 2,5 m szerokości. Zestawienia prezentowane na portalach internetowych jasno wskazują, że ceny miejsc garażowych w Warszawie mogą się wahać od 19 000 do 89 000 złotych ¹.

Nic dziwnego, że mając taki „skarb”, jak miejsce parkingowe w garażu, użytkownicy korzystają z niego w maksymalny sposób. Często miejsce garażowe służy jako przestrzeń do przechowywania rzeczy, które nie mieszczą się w mieszkaniu. Są to stare meble lub pozostałości po robotach wykończeniowych lub remontowych mieszkania: farby, płytki czy inne materiały budowlane, które mogą się jeszcze przydać. Właściciele „przydasiów” nie chcą się ich pozbywać, bo nie wiadomo, kiedy płytka się odklei albo kiedy trzeba będzie pomalować fragment ściany.

Oczywiście, to rozwiązanie jest pomocne, gdy nie ma dodatkowego miejsca do przechowywania. Trzeba jednak pamiętać o innym aspekcie tej sprawy – bezpieczeństwie. Drogi ewakuacyjne w garażach powinny być dostępne w razie niespodziewanych czy groźnych dla mieszkańców i budynku zdarzeń. Niektóre wspólnoty mieszkaniowe lub administratorzy budynków, np. na Ursynowie, zwracają uwagę na tę kwestię nie tylko mieszkańcom, ale też szerszemu gronu odbiorców. Jak relacjonują, przepisy nie są w tej kwestii precyzyjne. Wspólnoty nie mają w takiej sytuacji wielu możliwości – mogą głównie apelować do mieszkańców o pozbycie się „gratów” z garażu podziemnego ². W ten sposób chcą zwrócić uwagę mieszkańców na kwestię odpowiedzialności za wspólne bezpieczeństwo.

Co możesz zrobić, jeśli dostajesz regularne upomnienia w sprawie swojego „zagraconego” miejsca garażowego? Jak możesz realnie rozwiązać ten problem?

Sprawdź informacje oraz cennik naszych boksów do przechowywania sprzętów. Są one zamykane i bezpieczne. Mają też odpowiednie warunki do przechowywania nawet wymagających materiałów.

 

Źródła informacji:

¹ www.rynekinfrastruktury.pl/wiadomosci/drogi/miejsca-parkingowe-sa-drogie-i-wciaz-drozeja-65943

² www.haloursynow.pl/artykuly/graciarnie-w-podziemnych-garazach-mozemy-tylko-prosic,5957

Comments are closed.