Przedświąteczne przygotowania w domu z dziećmi – jak sobie radzić?

Odchudzanie mieszkania na wiosnę – mniej gabarytów?
29 marca 2019
Co robimy w sezonie majówkowym?
6 maja 2019
Show all

Przedświąteczne przygotowania w domu z dziećmi – jak sobie radzić?

Znacie powiedzenie o sporze na temat wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkanocnymi? Co by nie powiedzieć, zwolennicy Świąt Wielkanocnych mają przekonujący  argument – przynajmniej wtedy, gdy Święta wypadają w kwietniu – wiosenną pogodę. Odczuwamy już to na własnej skórze, choć dni ciepłe są jeszcze przeplatane chłodniejszymi i wietrznymi. Jednak wiosna jest już w powietrzu i jest to bardzo optymistyczny akcent!

Czas przed Świętami Wielkanocnymi to także okres wielkich przygotowań – przede wszystkim porządkowych. Mycie okien, pranie firanek czy czyszczenie dywanów to działania prawie obowiązkowe dla każdego (przynajmniej dla tych, którzy mają owe firany i dywany).

W tym roku tak się złożyło, że okres przedświąteczny to także czas odpoczynku od zajęć szkolnych. To wytchnienie dla dzieci po okresie przejściowym między zimą a wiosną, a z drugiej strony – przedsmak wakacji, do których już tylko ponad 2,5 miesiąca.

Ten czas wolny dzieci nakłada się na pracowity czas dla rodziców, którzy pieczołowicie przygotowują się do świątecznego biesiadowania. Jak więc pogodzić ze sobą dziecięcą potrzebę zabawy oraz dorosłą potrzebę wykonania określonych zadań?

Jednym z pomysłów może być zaangażowanie dzieci w przygotowania związane z przygotowywaniem świątecznych potraw, jak robienie listy zakupów, szukanie przepisów czy pomoc w kuchni. W ten sposób dzieci uczą się, że takie działania trzeba wcześniej zaplanować, a potrawy na stole są efektem pracy rodziny.

Oczywiście, bardzo kreatywnym i angażującym zajęciem jest szykowanie wielkanocnych pisanek. Dzieci mają duże pole do popisu, jeśli chodzi o zaprojektowanie wzorów czy technikę wykonania. Zawsze mogą też poszukać inspiracji w Internecie – pod okiem rodziców.

Zabawa z dzieckiem w porządkowanie lub porządkowanie w określonym celu

Jeśli Twoje dziecko nie przejawia szczególnego zainteresowania gotowaniem czy asystowaniem w kuchni, możesz zaproponować mu coś, co je zaangażuje przez jakiś czas – w zależności od wieku czy zdolności do koncentracji – na dłużej lub krócej. Nasza podpowiedź to gruntowny przegląd rzeczy w pokoju dziecka – w szufladach, pudłach czy szafach. Możesz zachęcić dziecko, dając jako przykład własne zaangażowanie w przedświąteczne porządki. Motywatorem do porządkowania może być określony cel. Najlepiej byłoby, gdyby dziecko samo określiło ten celna przykład: wybiorę nieużywane zabawki dla młodszego kuzynostwa albo przekażę rzeczy w dobrym stanie innym (np. do świetlicy szkolnej lub innej organizacji, która tego może potrzebować). Być może jest to dobry moment, aby przekonać dziecko, że – jeśli będzie otrzymywać nowe zabawki – powinno pomyśleć, co zrobić z tymi, których nie używa.

Możesz wątpić, czy dziecko będzie chciało zaangażować się w takie porządki. Może wydać Ci się to zaskakujące, ale w takie działanie ma swoje plusy:

  • dziecko odkrywa nieużywane zabawki lub sprzęty, którymi w danej chwili ponownie się zainteresuje – czy nadal działają, jak się z nich korzysta,
  • jeśli dziecko faktycznie wybierze swój własny cel, będzie bardziej zaangażowane oraz zadowolone ze swojego działania – a może dziać się to z korzyścią dla innych, którzy zostaną przy tej okazji obdarowani.

A jeśli Twoje dziecko zgromadzi worek zabawek, których nie chce się pozbywać, a nie ma miejsca w pokoju? Albo gdy chce zrobić miejsce na inne potrzebne sprzęty?

Tu z pomocą przychodzimy my! Jak się domyślasz, możesz u nas wynająć nawet bardzo mały boks i przechować rzeczy tak długo, jak potrzebujesz.

Co do zabawek dziecięcych – może się to okazać zbawienne, szczególnie, gdy wkrótce planujesz powiększenie rodziny 😊

Tagi: self storage warszawa, storage warszawa, magazynowanie rzeczy warszawa

Comments are closed.